Dvakrát odložené mistrovství světa juniorek do osmnácti let se konalo na začátku prosince v jihoamerickém Peru. Dvě hráčky a tři členy realizačního týmu měl tým české reprezentace z klubu Eagles. Jaké místo nakonec přivezly hráčky s trenéry Jiřím Plevou, Danielou Viktorýnovou a fyzioterapeutkou Denisou Hrdinovou? Jak se hráčkám dařilo a jaké role měli trenéři?
Jiří Pleva, kouč juniorek Eagles
V jaké pozici jsi u reprezentace juniorek na MS U18 v Peru působil?
Moje pozice u reprezentace byla dvojí. Především jsem jako manažer měl na starosti všechny organizační záležitosti. Spousta práce kolem tak, aby se hráčky a koučové mohli soustředit na softball a vše běželo jako na drátkách. Při zápasech jsem pak koučoval na první metě.
Jaké byly cíle a jak se týmu dařilo?
Naším cílem pro MS bylo určitě uhrát historicky nejlepší výsledek českého juniorského nároďáku. Snem pak bylo poprat se o medaili. Splnění snu bylo opravdu blízko, bohužel v klíčových okamžicích se ne úplně zadařilo. Ačkoliv jsme sehráli velmi těsná utkání, vítězství se přiklonilo na stranu našich soupeřů. S odstupem času se konečné 5. místo bude určitě hodnotit jako úspěch.
Daniela Viktorýnová, koučka juniorek, trenérka nadhazovaček, šéftrenérka softballu
V jaké pozici jsi u reprezentace juniorek na MS U18 v Peru působila?
Na mistrovství světa jsem jela jako pitching coach, tedy koučka nadhazovaček. Mým úkolem bylo zpracovat a řešit skauting, na čemž jsem úzce spolupracovala s Vojtěchem Albrechtem z reprezentace žen a také skautem Jaroslavem Maronem, který naše podklady, videa, detailně zpracovával. Přímo v zápasech jsem dávala signály catcherům a měla na starosti vše, co se týkalo nadhazovaček. Celá akce pro mě byla nesmírně zajímavá. Bylo možno sledovat nejlepší týmy světa a hlavně to, jak s nimi český nároďák hrál vyrovnaná utkání. Byli jsme velmi blízko hře o medaile. Mistrovství světa má specifickou atmosféru a jsem ráda, že jsem mohla participovat ve skvělém týmu hráček a koučů a přispět svojí energií a zkušenostmi.
Jaké byly cíle a jak se týmu dařilo?
Cílem bylo play-off, tedy v systému každý s každým postoupit mezi čtyři nejlepší a zahrát si o medaili. Výsledky ukázaly, že jsme světové špičce byli velmi blízko. Bohužel se poslední krůček k úspěchu nepodařilo udělat a zvítězit nad týmy Mexika či Portorika. Se stříbrnými medailistkami z Tchaj-wanu jsme prohráli 0:1. Úspěch byl blízko, ale na to se historie neptá. I tak zde máme dosud nejlepší výsledek juniorek, 5. místo pro Českou republiku na MS. Jsme na to náležitě hrdí.
Eliška Plevová, hráčka juniorek, nastupovala také v extralize žen za A tým
Jaké bylo MS v Peru, mělo nějaká specifika?
MS v Peru byla skvělá akce, ze které si odnášíme spoustu zkušeností. I když jsme si nesplnili cíl dostat se do top 4, tak si myslím, že na sebe můžeme být pyšné za naše výkony a také umístění na 5. místě. Největší specifikum bylo, že jsme byli v bublině, což znamenalo, že od příjezdu do posledního dne turnaje jsme museli být jen na hotelu nebo na hřišti a nesměli jsme se dostat to styku s člověkem mimo tuto bublinu.
Jaký post jsi hrála a ve kterém zápase se ti nejvíc dařilo?
Na MS jsem jela jako catcher. Nejvíce se mi dařilo v zápase proti Kolumbii, který jsem odchytala a ve kterém jsem odpálila trojmeťák.
Róza Blažková, hráčka juniorek, nastupovala také v extralize žen za A tým
Jaké bylo MS v Peru, mělo nějaká specifika?
Na mistrovství nám to nevyšlo tak jak jsme doufali, naším cílem byla top 4. Ale zápasy byly těsné a napínavé, měly jsme možnost si zahrát proti nejlepším z nejlepších. Páté místo je skvělý výsledek.
Jaký post jsi hrála a v jakém zápase se ti nejvíc dařilo?
V reprezentaci jsem jako zadopolařka, a tak jsem všechny své zápasy odehrála v levém zadním poli. Můj nejlepší zápas byl proti Portoriku. Sice jedna z našich proher, ale v poli jsem měla pár zákroků, na pálce jsem trojmeťákem stáhla bod, a poté jsem sama doběhla.
Výsledky MS U18 najdete na webu šampionátu. Všechna utkání jsou k dispozici na YouTube Czech Softball. Doporučujeme shlédnout vyrovnaná a dramatická utkání s účastí Eagles hráček! Souhrnný článek o cestě juniorek v Peru zde.